Неактивна зіркаНеактивна зіркаНеактивна зіркаНеактивна зіркаНеактивна зірка
 

Всі розуміють, що влітку на півдні, на пляжі (та й взимку в засніжених горах) не обійтися без сонцезахисних окулярів.  Але щоб підібрати правильні окуляри від яскравого сонця, потрібно пам'ятати про те, що цей аксесуар може нашкодити очам, а не принести користь, якщо він низької якості або обраний неправильно, не за призначенням, або виготовлений з невідповідного матеріалу.  Розповімо, в чому тут справа.

 

Як вибрати якісні сонцезахисні окуляри

Для початку треба знати, що сонячне світло являє собою переважно поєднання інфрачервоного і ультрафіолетового випромінювання.

Ультрафіолетове випромінювання, в залежності від довжини хвилі, підрозділяють на:

  • довгохвильове (A) — найбезпечніший діапазон (саме промені даного типу викликають засмагу, але ефект накопичується протягом усього життя і прискорює старіння шкіри);
  • середньохвильове (B) — промені цього діапазону мають більш високу енергією (присутність їх в певній кількості викликає опіки, дерматити та інші ушкодження шкіри);
  • короткохвильове (C) — найнебезпечніший діапазон (проте, він майже повністю затримується озоновим шаром атмосфери).

 

Де ми отримуємо ультрафіолет

У різних широтах ультрафіолетове випромінювання відрізняється.  Так, в районі екватора воно дуже інтенсивне, а в міру віддалення від нього інтенсивність випромінювання знижується.

Крім усього іншого, при відображенні променів від певних поверхонь вплив УФ посилюється, що збільшує сумарну дозу опромінення.  Так, вода відбиває близько 70% сонячного світла, сніг — майже 90%, а трава всього лише 3%.

 

Де ми отримуємо інфрачервоне випромінювання

Якщо ж говорити про інфрачервоне випромінювання, то воно великою мірою розсіюється завдяки вологи, що міститься в атмосфері, проте в поєднанні з ультрафіолетом також може становити небезпеку.

 

Купуючи сонцезахисні окуляри, майте на увазі:

Перше, що треба запитати у продавця, — з якого матеріалу виготовлені лінзи, які їх якість.

Адже лінзи з якісних полімерних матеріалів, таких як полікарбонат, здатні затримувати УФ-промені типів A (довгохвильове випромінювання) і B (середньохвильове).

Скло затримує ультрафіолетове випромінювання істотно, але не повністю.

Що стосується інфрачервоних променів, то їх не пропускають скло і пластик.

 

Що залежить від кольору лінз

Багато людей впевнені, що чим темніше колір лінз, тим краще вони захищають очі.  Насправді інтенсивність фарбування лінз не завжди говорить про здатність затримувати сонячні промені. 

Так, якщо лінзи пофарбовані в темний колір, але не володіють захисними властивостями, доза ультрафіолету впливає на очі ще гірше, ніж промені, отримані через прозору лінзу.  Адже за темними лінзами зіниці розширюються.  Відповідно, якщо людина носить окуляри з темними лінзами, але, нажаль, чомусь не здатними затримувати ультрафіолетові промені, то тим самим відбувається збільшене навантаження на очі, що може з часом негативно вплинути на зір і навіть стати причиною помутніння кришталика.

У магазині варто відразу перевірити, чи відповідає аксесуар вимогам стандартів безпеки і якості.  На якісних окулярах обов'язково присутнє спеціальне маркування.  А рівень захисту зазначений у вкладиші, що додається до окулярів.  Також міститься інформація про компанію-виробника та умови, в яких виріб рекомендовано до застосування (місто, водна гладь, гори); примітка про правильний догляд за окулярами і категорія лінз в діапазоні 0-4.

 

Лінзи 0-4 - що це значить?

  • «0» - лінзи, які пропускають сонячні промені на 80-100%.  Вони забезпечують лише мінімальний захист від ультрафіолетового випромінювання.
  •  «1», «2» - лінзи з пропусканням світла 43-80% і 18-43% відповідно.  Окуляри з такими лінзами рекомендується використовувати в міських умовах. 
  • «3» - такі лінзи пропускають промені сонця на 8-18%.  Окуляри даного типу — для виїзду на природу або пляжного відпочинку.
  • «4» - лінзи з пропусканням світла 3-8%.  Даний фільтр призначений для жарких країн і високогір'я.

Увага! Окулярами категорії «4» не можна користуватися при управлінні автомобілем.

 

Поляризаційні лінзи

Якщо ви не можете визначитися між поляризаційними і фотохромними лінзами, подальша інформація буде для вас корисною і напевно допоможе зробити вибір.

Поляризаційні лінзи не пропускають відбиття світла від води, снігу, льоду, мокрого асфальту, яке провокує погіршення видимості.  Відсікаючи «засвічення», такий аксесуар забезпечує чіткий і комфортний зір.  Рекомендують окуляри з такими лінзами автолюбителям, пацієнтам, які перенесли операцію на сітківці, літнім людям, людям з світлобоязню, а також відпочивальникам у води.

Також поляризаційні лінзи стануть дуже хорошим вибором для людей, які водять автомобіль в нічний час.  Вони допомагають очам адаптуватися до зміни яскравості світла, а також істотно знижують дискомфорт під час переходу з умов яскравого освітлення в сутінки і темряву.

Фотохромні лінзи

Такі лінзи змінюють кількість світла, що пропускається в залежності від інтенсивності УФ-випромінювання.  Вони використовуються в окулярах-хамелеонах, темніють при яскравому сонячному світлі і світлішають при його відсутності.

При виборі окулярів з фотохромними лінзами обов'язково потрібно враховувати швидкість освітлення і затемнення лінз, а також їх температурну чутливість.  До речі, речовини, які застосовуються для виробництва таких лінз, є більш активними при низьких температурах.  Відповідно, в жарку погоду фотохромні окуляри стають темнішими менше, значить, гірше захищають очі.  Крім того, з часом ці агенти в лінзах можуть зношуватися, внаслідок чого затемнення слабшає.  З цієї причини окуляри даного виду необхідно регулярно замінювати новими.

Також у продажу можна знайти окуляри з лінзами, в яких поєднуються обидві ці властивості: фотохромні і поляризаційні.

 

 Хороші окуляри - зручні окуляри

У правильно підібраних окулярах навантаження заушника повинно розподілятися тільки на область за вухом і над вухом.  Вплив на віскі не допускається.  Навантаження оправи для лінз повинно припадати тільки на носову кістку, але не на щоку.  Якщо окуляри обрані правильно, носові упори точно прилягають до носової кістки і повторюють її контури.

Якщо окуляри спочатку тиснуть, не варто купувати їх в надії, що вони «розносяться».  Оправа насправді злегка деформується, однак це не означає, що вона стане зручною.

При поворотах і нахилах голови окуляри не повинні звалюватися.

Ще кілька порад щодо вибору очок

При наявності очних захворювань або проблем із зором необхідно порадитися з приводу вибору очок з офтальмологом.  Окуляри повинні мати зрозуміле маркування і продаватися разом з вкладишами.  На маркуванні обов'язково вказується кількість ультрафіолетових променів, що пропускається лінзами, здатність прибирати відблиски і адаптуватися до яскравості світла.

Водіям автомобілів фахівці рекомендують купувати окуляри з фотохромними лінзами.

Якщо ж ви любите відпочивати в засніжених горах, віддайте перевагу окулярам з поляризаційними лінзами.

Найкраще купувати окуляри з великими лінзами, що захищають від сонця очі і шкіру навколо них.

Від очок невеликого розміру, які погано прикривають очі, мало толку.

Найбільш комфортно очам в окулярах з лінзами сірого, сіро-зеленого, сіро-коричневого кольору.

Очі швидко втомлюються від лінз оранжевого, рожевого, блакитного і жовтого кольорів.

Перед остаточним вибором попросіть в магазині перевірити світлопроникність обраної моделі і ступінь захисту від ультрафіолету на спеціальному апараті.

Не варто купувати окуляри, які увійшли в моду недавно і навряд чи будуть залишатися модними довго, адже якісні окуляри — це аксесуар, який може прослужити вам не один рік.

Як вибрати стильні окуляри за формою обличчя, читайте тут.

 

 Джерело: Womansay