Неактивна зіркаНеактивна зіркаНеактивна зіркаНеактивна зіркаНеактивна зірка
 

Іноді хочеться провести відпустку саме на острові серед моря, і не важливо, чи є там будиночки, котеджі, або можна просто відправитися туди дикуном і жити в наметі, серед шуму хвиль і крику чайок, милуючись сонячними відблисками на блакитних хвилях. Такий острів на території України є.  Правда, назва у нього неприваблива - Бирючий, але в народі його прозвали українськими Мальдивами, маючи на увазі рівні, білі пляжі і дивовижного кольору, чисте Азовське море.

 

Відпочинок на Бирючому острові

Слово «бирюк» своїм корінням сягає до тюркського - бöрю (вовк), і ще далі - до давньоіранського - bairaka «жахливий, страшний».  Бірюком в старі часи називали вовка-одинака, а в деяких краях - ведмедя.  У переносному ж значенні таке визначення давали відлюдкуватій, непривітній, похмурій людині, який трималася в стороні від суспільства, і навіть дивилася на інших якось не по-доброму, з-під лоба.

Правда, існує чагарник із співзвучною назвою - бирючина, який широко використовується для формування декоративних огорожі на дачних ділянках, в парках і скверах.

Але, швидше за все, бирючина тут ні при чому - не могли древні люди назвати острів на честь чагарнику.  А ось вовків тут, мабуть, було чимало, як водилися вони на іншому, теж в давнину «вовчому», але чорноморському острові Березань.

Ви запитаєте: а як же вовки могли опинитися на острові?  Справа в тому, що у Бірючого - подвійний характер.  Влітку він є півостровом, і шлях до нього пролягає по автомобільній дорозі з Кирилівки, через всю протяжність Федотової коси.  Власне, Бирючий - це край «Федотки». Але в період штормів, коли хвилі вихлюпуються з берегів, вони заливають дорогу, і тоді Бирючий стає справжнім островом. У сильний шторм навіть влітку іноді доводиться «плисти» на машині по дорозі,  залитої морською водою.

Але в будь-якому випадку сьогодні вовків на острові немає, бо тут вже не один рік існує Азово-Сиваський національний парк, на території якого проводиться розведення багатьох тварин (і рослин, звичайно).  Багато з них оберігаються наукою як рідкісні та зникаючі, і занесені до Червоної книги.

 Фото Оfir-tours

Лані, олені, антилопи, кулани, фазани, зайці, єнотовидні собаки - «королівський набір» ссавців і представників інших видів вільно бродять по острову, ведучи природний спосіб життя.  Є прісні джерела води, що піднімаються з глибин острова, і туди тварини приходять на водопій.

Острів є домом для великої кількості птахів: це дрохви, стрепети, чаплі, лебеді, фазани, дикі качки. І всіх цих особин, птахів і тварин, тут тисячі!

 Фото Оfir-tours

Ландшафт заповідника - степовий.  А вирощені людьми дуб, тополя, шовковиця, акація, а також ковила і квітучі рослини, насичують фітонцидами цілюще морське повітря. І, звичайно, навколо острова граються у воді дельфіни.

 

Відео Острів Бірючий з висоти пташиного польоту

 

Пляжі на острові Бірючий

Пляжі на острові Бірючий милують зір: тут просторо, під ногами білий пісок з перетертого черепашнику (відмінна рефлексотерапія через босі ступні ніг), місцями піщані бархани. Береги, в основному, невисокі, з плавним спуском на глибину. Вода чиста. Дітям тут дуже подобається.

У західній та північно-західній частині багато мілководних бухт, вода влітку тепла, прогрівається до 27 градусів.

А більш глибокі бухти - Рибальська і Маячна, знаходяться в південно-західній частині острова.

Багатолюдно на острові стає в вересні, коли художники, скульптори, музиканти з різних країн світу з'їжджаються сюди на Міжнародний симпозіум сучасного мистецтва «Бірючий». Концерти, вечірки, виставки арт-мистецтва привносять творчий колорит в атмосферу розміреного пляжного відпочинку.

Що ще є на острові

Маяк з давньою історією, кафе, їдальня, магазини. І скіфські баби.

 Фото Оfir-tours

Де зупинитися на Бирючому

З житлом тут немає ніяких проблем. Дах над головою нададуть і в селищі Садки, і на турбазах поруч з бухтами, і в більш респектабельних котеджах.  Кажуть, на острові свого часу відпочивав Микита Хрущов, а також члени сімей деяких Президентів України.  В їх колишній урядові резиденції теж відводяться місця для туристів, але домовлятися потрібно заздалегідь. Одним словом, житло можна зняти саме різне і по дуже різним цінам.

Дорожче і комфортабельніше - в готелі «Бірючий» (від 1500 грн. за ніч);  за середньою ціною - в приватному готелі «Апартаменти біля моря» (від 750 грн. за ніч);  а найдешевше житло - в будиночках бази відпочинку «Золотий берег» (від 80 грн. за ніч).  Тут багато також інших варіантів з різними ціновими категоріями.

 Відео Турбаза на острові Бірючий: житло, харчування, ціни та ін.

 

 

Як потрапити на острів Бірючий та в заповідник

Зона природоохоронна і під охороною, і просто так туди не потрапиш. Тільки в складі екскурсій, які формуються в близькому від острова Генічеському районі або на Арабатській стрілці (трохи менше двадцяти кілометрів від острова).

З Києва їдемо поїздом до Мелітополя (вартість квитка приблизно півтисячі грн.), потім на маршрутці до Кирилівки або до самого острова.

Можна їхати і через Генічеськ.  Тоді треба поїздом спочатку доїхати до Новоолексіївки, а звідти на електричці або автобусі - до Генічеська, а потім на катері до острова.

Якщо не хочете на катері, можна їхати на автомобілі, мотоциклі, велосипеді по Федотовій косі (зрозуміло, в ті сезони, коли вона не залита штормовою водою). Коса має довжину 26 км., а ширину - 5 км.  Якщо немає своїх коліс, то в центрі Кирилівки сідайте на маршрутку і виходите на околиці Степка.  Там можна зловити таксі і доїхати до острова.

Автомобілем з Києва їдемо через Кременчук, Запоріжжя, Мелітополь до Кирилівки, а далі - як описано вище.

 Відео Дорога з Кирилівки на Бирючий острів

 

 

Всі бази відпочинку розташовані на початку Бірючого острова, ближче до Стьопку.  За першим кордоном слід другий кордон, який перегороджує шлях неорганізованим, диким туристам на територію природного заповідника.

 І якщо ви прямуєте на острів повним дикуном і при цьому хочете відвідати заповідник, краще все ж заздалегідь замовити екскурсію в Генічеську, в адміністрації Азово-Сиваського національного природного парку.

Або отримати перепустку в Херсонському управлінні лісового господарства.

Є й такий варіант: зупинившись на одній з баз на косі, купуйте туристичну путівку хоча б на короткий час, і тоді і острів, і заповідник будуть відкриті для вас, і ви зробите сафарі за кермом своєї машини або пішу прогулянку по заповідним «преріям» , милуючись дикими мешканцями цього чудового краю.

Адреса Азово-Сиваського національного природного парку: м Генічеськ, вул.  Петровського, 54, тел.  + 380-5534-3-21-09, з 08.00 до 17.00, вихідні - субота і неділя.

 Фото Оfir-tours

Розроблено 3 типи екскурсій

Перший варіант: тригодинне сафарі по острівному заповіднику для відпочиваючих у Генічеську і на Арабатській стрілці.  З порту Генічеська через лиман Утлюцького туристів домчить з вітерцем до острова катер, за півгодини і навіть менше - 18 км. морем.  Вартість для дорослих близько 250 гривень, для дітей трохи менше, але, самі знаєте, ціни - річ мінлива ...

Другий варіант.  Сафарі і екскурсія для тих, хто вже відпочиває на острові Бірючий.  Якщо ви приїхали сюди не по путівці, можна купити екскурсію в заповідник.

Третій варіант - для тих, хто відпочиває ближче до материка, на Федотовій косі, за 25 км від кордону «Ворота».  Можете зробити екскурсію в заповідник на особистому автотранспорті.  Вартість екскурсії - 40 грн.  для дорослого, 20 грн. для дітей (ціни уточнюйте на місці).

Автосафарі по заповіднику на острові Бірючий

 

Ще відео про остров Бірючий

 

 

 

Острів Бірючий на мапі