Рейтинг користувача: 5 / 5

Активна зіркаАктивна зіркаАктивна зіркаАктивна зіркаАктивна зірка
 

На яких морських островах, не виїжджаючи далеко, ми можемо відпочити? Таких островів в Чорному і Азовському морях кілька, і всі вони мають свою екзотику, хоча чимось схожі один на одного.  Є острови незаселені, де ніхто не живе постійно; є і такі, на яких цілий рік працює невелика кількість фахівців для підтримки екосистеми і виконання інших завдань. Любителі активного туризму, екзотики і пригод завжди можуть вибрати відповідний острів, де можна відпочити не тільки добре, але й недорого, отримавши незабутні враження.

 

Фото Island-z1.pik-tesla

Морські острови України

У Херсонській області користуються популярністю 5 морських островів, всі вони безлюдні: Верблюдкі, Куюк-Тук, Чурюк (в затоці Сиваш на Азовському морі). Ще два острови Херсонщини розташовані в акваторії Чорного моря: Джарилгач і Тендрівська коса.

У Миколаївській області, в акваторії Чорного моря, розташований дивовижний острів Березань. З найбільш відомих островів Одеської області — Зміїний.

Фото Ofir-Tours

Чому назва Зміїний?

Назва, скажімо так, не з приємних.  Невже там багато отруйних гадів?

 - Нічого подібного!  - розповідають друзі, молода сімейна пара Ірина та Гліб.  - Ми провели на Зміїному 10 діб, і жодної змії там не бачили!

Вони впевнені, що острів Зміїний - один з найцікавіших морських островів України, інакше не стали б проводити на ньому частину своєї весільної подорожі.

Звичайно, змії можуть водитися на будь-якому острові. Але в даному випадку назва породжена, як розповідають старожили, річковими вужами, яких жене до острову потужна хвиля Дунаю під час весняного паводку.

У стародавні часи острів називався і островом Ахілла, і Левка (в перекладі Білий), і островом Блаженних (цікаво, чому?), І Філоксена, і Фидониси, і Ілан-Ада, і Шерпілор ...

 

Природа острову Зміїний

Фото Ofir-Tours

Якийсь час тому в наукових колах сперечалися про те, вважати Зміїний островом чи скелею. Вибір був зроблений на користь першого. Хоча від образу скелі йому теж нікуди не дітися з феєричним нагромадженням гігантських каменів.  Найдавніший землетрус видавив назовні цю брилу земної кори, яка стала скелею, островом серед моря.  Тут можна побачити скелі червонуватого кольору.  На заході сонця вони відливають золотом.

До речі, про золото. Один з острівних пляжів названий Золотим. І не випадково!

 

Зміїний - острів скарбів

Назву Золотого пляжу було дано після того, як тут знайшли скарб, що складався з золотих монет.  Вважається, що це тільки частина загублених на острові скарбів, які можуть перебувати ще й в печерах, і в гротах.

Звідки тут скарби?  Ще в VII столітті до н. е. давньогрецькі мореплавці облюбували цей острів, де можна було зробити перепочинок. Більш того, вони надавали йому особливого значення, схилялися перед ним, вважаючи його священним островом Ахілла - найхоробрішого героя легендарної Троянської війни, «владики землі скіфської», який оберігав мореплавців. Спорудили на острові храм на честь Ахілла.

«Побачивши цей острів, - писав про мореплавців в III столітті до нашої ери античний письменник Філострат, - вони, принесенні по безмежному морю, обіймають один одного і проливають радісні сльози, а пристав до острова і привітавши землю, йдуть до храму, щоб помолитися і принести жертву Ахілла ».

Стародавні греки вірили в те, що душі загиблих героїв і Ахілла витають на цьому острові, тому не залишалися тут ночувати, ввечері поверталися до кают, щоб не оскверняти своєю присутністю «царство мертвих», і залишаючи їм підношення у вигляді золотих монет та коштовностей.

Будучи перехрестям морських шляхів, острів був «свідком» корабельних аварій і битв. Неподалік досі покояться на дні останки стародавнього вітрильника античності і десятки, сотні амфор, в яких перевозили вино та олію.  Величезна кількість античних і середньовічних амфор підняті на поверхню, а багато ще залишається на глибині.

Картина Карло Боссоли. Остров Змеиный (1856 г.). Сrimeanblog.blogspot

Покояться на дні й суди, потоплені в роки світових воєн: Першою і Другої, і на острові стоїть стела в пам'ять про героїв-моряків.

Любителям дайвінгу на Зміїному є чим зайнятися. Тут можна вести підводний пошук і золота, і артефактів. Вода дуже прозора завдяки наявності особливих мікроорганізмів, і добре проглядається на глибину до 8 метрів.

Є чим зайнятися на острові і спелеотуристам. Тут чимало карстових печер і гротів, які ще не досліджені, і, на жаль, майже недоступні. І що ховається в їх глибині, які кращі знахідки тут можна зробити, які скарби і артефакти відшукати, залишається загадкою.

А якщо хочете просто загоряти і купатися в надзвичайно чистій воді, то пляжів тут чотири, включаючи Золотий.  Але якщо він названий таким чином через знайдений тут скарб золота, то чому інший пляж названий Бандитським, третій - Дамським, а четвертий - Дергачі? Не беремося коментувати, бо самі не здогадуємося.

 

Флора і фауна острову Зміїний

Колись, в античній давнини, як свідчать письмові джерела, тут височіли тополі і в'язи, мешкали багато тварин, а білокрилих птахів бувало стільки, що острів називали Білим.

Але все тече, все змінюється... У наші часи на острові немає не тільки лісів, а й одиночних великих дерев. Шар родючого ґрунту тоненький, хоча в цьому державному заказнику ведеться чимала природоохоронна робота, навіть ґрунт сюди завозиться, і біологи, іхтіологи, агрономи працюють кожен у своїй сфері, щось вирощують, схрещують, створюють, плекають, оберігають.  Всього на острові постійно проживає приблизно три десятка фахівців: іхтіологи, співробітники заказника, гідрографи, геофізики і прикордонники.

Фруктове дерево алича вже прижилося і приносить плоди. Зростає акація і софора, цвітуть рожевим, пурпуровим, жовтим зарості хатьми;  зеленіють очерет і злаки, і цей цілющий оазис прикрашає острів, який більшою мірою все-таки, напевно, є скелею, що підноситься над морем у вигляді двадцяти, і навіть менше, гектарів кам'янистій суші.

Фото Island-z1.pik-tesla
 

Про морських мешканців. Бички тут великі і довірливі, звикли харчуватися з рук туристів. Ще є смішні рибки, яких називають морськими качечками.  Вони люблять підглядати з укриття за аквалангістами і дайверами.

До острова підпливають скати і камбала.  І ще акула - не тільки катран, а й велика!  Будьте обережними!

Хто боїться павуків, того попередимо заздалегідь: на островах, подібних Зміїному, павуків багато.  І бувають періоди, коли їх дуже багато.

Ірина та Гліб прислухалися до порад старожилів і щоразу після вечірнього сидіння біля багаття, піднімаючи залишений на каменях одяг, надягаючи кросівки, гарненько їх розглядали і трусили, тому що в пляжне парео Ірини одного разу пробралася сколопендра, яка може бути отруйною і дуже небезпечною.

Сколопендр налічуються сотні видів, і всі вони живуть в теплих і вологих краях, тому зустріти небезпечну багатоніжку можна не тільки на пляжах і островах Азії, але й на півдні Росії і України.  Дивно, але сколопендра, зовні схожа на велику гусеницю (є й величезні особи), вважається не комахою, а твариною!  Подивіться на фото, де зображена ця багатоніжка, і постарайтеся ніколи не вступати з нею в близький контакт.

З птахів на острові Зміїний влітку бачиш чайок і бакланів. А навесні і восени тут сідає відпочити безліч зграй перелітних пернатих.

 

Що ще є на острові Зміїний?

Фото Ofir-Tours
  • Вертолітний майданчик.
  • Унікальний маяк, побудований 200 років тому (дуже шкода, звичайно!) з уламків храму Ахілла, зведеного в IV столітті до нашої ери.
  • Є відділення банку, де проводяться всі фінансові операції.
  • Є поштове відділення, магазин, медпункт і музей, де можна побачити знайдені на острові предмети сивої давнини.

 

Фото Ofir-Tours

Телефонний зв'язок на Зміїному

Близькість з Румунією призводить до того, що мобільний телефон часто ловить румунський зв'язок, і потрібно бути уважними, тому що автоматично включається «роумінг».

 

Відео Острів Зміїний

Відео Підводний музей на Зміїному

 

Де оселитися: житло на острові Зміїний

В наші дні Зміїний з військового містечка поступово перетворюється в мирний населений пункт - Біле.  У північній частині є поки єдина вулиця - Козацька. Острів - в акуратному, досить доглянутому стані, розвивається як центр туризму і відпочинку і зацікавлений у припливі туристів.

Фото Island-z1.pik-tesla
 

Є кілька невеликих одноповерхових будиночків, що раніше належали військовому містечку. Вони акуратно відремонтовані, а території облагороджені альтанками, алеями, лавками і клумбами.

Туристи люблять селитися в будиночках, над входом в які прибиті таблички: «Сільська рада», «Опорний пункт охорони порядку», «Банк», «Метеостанція» та ін. Можна зняти номер в готелі або поставити намет.

Згідно з генпланом, тут ще будуть побудовані: вітрова електростанція, магазин, бібліотека, амбулаторія, готель, баскетбольний майданчик, кінотеатр і т.д.

 

Прикордонне життя Зміїного

Фото Island-z1.pik-tesla
 

Острів Зміїний - особливий серед морських островів України. Стратегічне, прикордонне розташування острова дозволяло використовувати його в СРСР в якості об'єкта берегової системи спостереження і сил ППО. Минуле залишило на Зміїному «кладовища» військової та будівельної техніки, залишки дотів і бетонних майданчиків.

Оскільки на цій ділянці чорноморського шельфу є великі запаси нафти і газу, поруч розташована Румунія намагалася відсудити острів, пред'являючи «історичні права» на нього.  Але він був визнаний територією України.

Зміїний залишається прикордонним островом, тут є застава з прикордонниками, тому треба розуміти, що приїхати туди «просто так» навряд чи вдасться.

Для відвідування острова потрібно мати пропуск.  Заздалегідь зверніться з листом до Ізмаїльського прикордонного загону.

  • Поштова адреса загону: 68600, Одеська обл., м. Ізмаїл, вул. Г. Музиченка, 31
  • Телефони, факс: (04841) 2-31-58, факс - (04841) 2-07-30
  • Електронна адреса: (hidden)

Не забудьте взяти в поїздку на острів паспорт або інше посвідчення особи.

Відео Прикордонна застава на Зміїному

 

 

Як дістатися на острів Зміїний

Найближчий до острова населений пункт України - місто каналів Вилково на Одещині.

1). До Вилкове можна дістатися з Одеси на автобусі. Міжміська маршрутка Одеса - Вилкове проїжджає 225 кілометрів по Одеській області. Тривалість маршруту становить, в середньому, 5 годин. Забронювати і купити квитки на рейс з Одеси до Вилкового можете на сервісі Busfor.ua. Квиток з Одеси до Вилкового на момент написання статті, у травні 2019 року, коштував 197 грн.

Якщо їхати з Одеси до Вилкового на автомобілі, то буде потрібно не менше 45 літрів палива. 

Координати місця 45 ° 15'18 "пн.  ш.  30 ° 12'15 "в.  д.

З Києва до Вилкового можна доїхати на автобусі за 537 грн., а з Дніпра всього за 65 грн.

Можна також їхати до Вилкового з Кілії. Розклад автобусів Кілія - Вилкове дивитися тут

2). Наступний етап подорожі - з Вилково на острів.

Потрапити з Вилкового на Зміїний можна на катері або на пароплаві: це 20 морських миль від гирла Дунаю. Але заздалегідь дізнавайтеся про розклад, бо цей транспорт ходить в певні дні тижня.

Від Одеси до острова по морю - 8 миль. Можна доплисти на яхті.  Дорого, але красиво. На Зміїному є великий причал, побудований ще за часів СРСР і здатний приймати навіть великі судна.

Можна долетіти на Зміїний на приватному вертольоті.

 

Коли краще їхати на Зміїний?

Фото Island-z1.pik-tesla
 

Краще заздалегідь ознайомитися з прогнозом метеорологів, так як в вітряну і штормову погоду відпустка може бути зіпсована, крім того, можна на кілька днів «застрягти» на острові.

 ***

Виходячи з вищесказаного, розумієш, що відпочинок на Зміїному більше підходить для спортивних людей і в деякій мірі навіть екстремалів, яким до душі гострі відчуття.

 

 Мапа Острів Зміїний