Неактивна зіркаНеактивна зіркаНеактивна зіркаНеактивна зіркаНеактивна зірка
 

Відлежавшись на пляжах чорноморського селища Рибаківка, розташованого в Миколаївській області, можна відправитися на острів Березань, який добре видно з берега. Подорож на острів не вимагає особливих грошових витрат, але буде цікавою як для дорослих, так і для дітей, поповнюючи знання про минуле країни, дозволяючи насолодитися прекрасним видом безкрайнього моря, а також зайнятися активним туризмом. Це місце підходить і для туру вихідного дня.

Подорож на острів не вимагає особливих грошових витрат, але буде цікавим як для дорослих, так і для дітей, поповнюючи знання про минуле країни, дозволяючи насолодитися прекрасним видом безкрайнього моря, а також активним туризмом.  Це місце підходить і для туру вихідного дня.

Безлюдний острів Березань

Березань входить до складу Національного історико-археологічного заповідника України «Ольвія». З південної та західної сторін острів омивається Чорним морем, зі сходу - річкою Буг, а північна його частина знаходиться поруч з гирлом Дніпра.

Острів невеликий: ширина близько 1,5 кілометра, довжина - 850 метрів. Кількох годин цілком достатньо, щоб виходити його вздовж і поперек.  Разом з тим, він вважається одним з унікальних природно-географічних об'єктів України.

Як і Зміїний острів, також розташований в Чорному морі, Березань утворений гірськими породами і має круті, обривисті берега, в південній частині острова вони досягають 21 м у висоту. Туристам доводиться підніматися на острів по стрімкому березі приблизно під кутом 40 градусів.  До підніжжя спускають канат, щоб триматися за нього. У колишні часи використовувався підвісний місток, перекинутий зі старої баржі, в декількох десятках метрів від берега.  Але ця баржа вже давно іржавіє в воді.

Зробивши сходження на плато острова, туристи можуть приступити до огляду його пам'яток, яких тут чимало.

Вчені впевнені в тому, що в минулому острів був набагато більше і взагалі був півостровом.  Зменшення його розмірів триває і зараз: від 5 до 50 см. на рік. Колись жителі села Рибаківка (колишнє Аджіяска)навіть ганяли вбрід своїх корівок на соковиті трави острова. Оскільки територія Березані ніколи не оралася, її й зараз можна вважати недоторканим куточком Причорноморського степу.

На острові немає гаїв, майже немає дерев, і сховатися в тіні не вдасться.  Необхідно мати при собі питну воду, головний убір і зручне взуття.

До слова сказати, на території острова водяться рідкісні види ящірок і змії, при цьому деякі з них можуть бути отруйними, тому потрібно бути обережними.

Пляж тут один, і, зрозуміло, він «дикий», необлаштований, що властиво безлюдному острову.

Можна порибалити, ввечері посидіти біля багаття, вдосталь насолоджуючись самотою, романтикою, красою Чорного моря і запахом степової трави, а також поміркувати про вічне і заночувати в наметі.

Любителі екотуризму та активного відпочинку, а також екстремали вважають бірюзове море біля скелястих берегів Березані прекрасним місцем для дайвінгу. І не даремно…Адже дно морське в цих місцях, як і сам острів зберігають ще багато нерозкритих таємниць. Якщо вам пощастить, відшукаєте старовинну монету, або щось ще більш чудове.

 

Островом володіли різні цивілізації

За однією з версій, раніше тут розміщувалася стародавня цивілізація Арата, тому острів вважався місцем сили. Археологи знайшли святилище, де поклонялися слов'янському богу Святовиду, який протистояв Чорнобогу.

Речові докази свого перебування на цій території залишили греки. В кінці VII ст. до н. е. тут знаходилося перше в Північному Причорномор'ї античне поселення — Борисфен (Борисфеніда). Тоді ще півострову з пасовищами і прісною водою, який простягався до мису Аджіяск або Аджіаск (Святий Дух, в перекладі з тюркської), довелося бути плацдармом давньогрецької держави Ольвія. Але через багато років центр держави перемістився на материкову частину. Мабуть, море вже починало відрізати півострів від материка.

Перевалочний пункт для русичів. Після відходу греків острів теж не був порожній, а став перевалочним пунктом для русичів, які плавали в Візантію (Великий торговий шлях «З варяг у греки»). За однією з легенд, саме тут зупинявся на зимівлю князь Святослав, повертаючись з Візантії до Києва після військової перемоги.

На Березані стояв і слов'яно-варязький пост. Це підтверджується тим, що при розкопках на острові була знайдена надгробна плита, яка тепер зберігається в Одеському археологічному музеї, а на ній рунічним шрифтом вибита епітафія про смерть вікінга Карла.

У XV-XVI століттях островом володіли: Литовське князівство, Польське королівство та Кримське ханство. Однак територія не заселялася вже в зв'язку з відсутністю джерела прісної води, адже перешийок, що з'єднував острів із сушею, занурився в море.

У XVII столітті, в турецький період, острів мав важливе стратегічне значення. Турки побудували форт на його південному краю, а в північній частині звели кам'яні бастіони берегової батареї, які прикривали кораблі флотилії Ачі-Кале.  Через 14 років, в 1788-му, в ході російсько-турецької війни, під натиском військового козачого формування турки здали фортецю. Не знайшовши ніякої користі в цій фортифікаційній споруді, козаки зруйнували її.  Залишки та рови головного бастіону видно по сей день.

 

Скільки народів - стільки назв

Борисфен (стародавні греки);  Острів Святого Еферія (візантійці);  Озібек (Кримське ханство).

На італійських картах XIII - XV ст. острів Березань зустрічається під назвою Берберезе - від спотвореного «Білобережжя» - саме так називалося узбережжя, усипане світлим каменем-черепашником. Воно простягалося до Білгород-Дністровського.

Є й таке припущення, що сучасна назва острова Березань, швидше за все, пов'язана з тюркськими коренями: в 16-18 ст. історичний регіон Османської Порти, з центром Ачі-Кале (нині Очаків), називався Едізан (Yedisan), а річка Березанка - Бірюзень (Вовча ріка, оскільки тут водилися зграї вовків). Острів навпроти неї називався Бірюзень-Ада.

Була у острова і назва Дольський, дана російськими князями, - від слів «дол», «низ», «низинний».

А за часів СРСР його називали островом лейтенанта Шмідта. Російський військово-морський офіцер, одесит Петро Петрович Шмідт очолив Севастопольське повстання 1905 року, виступивши на боці соціалістів-революціонерів. Повстання не вдалося, бунтівний корабель «Очаков» був розстріляний з гармат, а «червоний капітан» Шмідт разом з трьома членами екіпажу: машиністом О.І. Гладковим, комендором Н.Г. Антоненко і старшим баталером С.П. Частником були розстріляні в березні 1905 року на острові Березань.

Пам'ятник Петру Шмідту, виконаний у вигляді 15-метрового обеліска з трьох плит, що нагадують вітрило, є однією з визначних пам'яток острова.  Загадкою залишається процес монтажу та установки такої споруди на острові без спеціальної техніки та електроенергії.

Пам'ятник лейтенанту Шмідту.

Туристи дивляться на острові також старий маяк, який все ще працює.  Він поступається за висотою пам'ятнику лейтенанту Шмідту.

Біля маяка.

У поезії острів Березань постав як казковий острів Буян. Є свідчення, що в вересні 1823 року, відправлений на заслання до Одеси, поет Олександр Сергійович Пушкін таємно, на яхті «Втіха», відвідував місто Миколаїв, пройшовши біля острова Березань. Судячи з усього, поет був настільки вражений красою і таємничістю острова, що пізніше в казці про царя Салтана написав:

«Едем прямо на восток,

Мимо острова Буяна,

В царство славного Салтана…»

…Деякий час територія острова використовувалася як рибні угіддя, але після переселення козаків на Кубань Березань остаточно став безлюдним.

 

Чим привабливий Березань для туристів?

Березань приваблює туристів своєю історією, загадковістю, незвичайними археологічними знахідками.

Стародавня грецька колонія VII століття до н.е. залишила на цій землі багато артефактів, які свідчать про життя регіону, жителі якого займалися землеробством, рибальством, виготовленням металу, будівництвом.  Знайдено чимало античного посуду - глечики, амфори, миски; а також старовинні монети із зображенням Борисфена, предмети побуту з кераміки і слонової кістки; залишки некрополя, численних житлових і господарських будівель античних часів, фундамент античного храму богині кохання Афродіти, фрагменти і цілі статуетки: Афродіта, Аполлон, голуб, богиня, що сидить на троні, та ін.

Археологічні знахідки на острові вказують також на існування слов'янських святинь в честь Перуна і Стрибога (перший керує громом і блискавкою, другий - вітрами).

Руїни стародавнього храму.

Не виключено, що за часів Київської Русі на острові перебувало християнське поселення для спостереження за виходом в Чорне море.

Завдяки розкопкам, створена Березанська археологічна колекція, яка налічує понад 9,5 тис. предметів. Знахідки зберігаються в багатьох музеях, таких як Ермітаж, краєзнавчі музеї Миколаєва, Одеси, Києва, Херсона.

Подивитися на руїни стародавнього грецького храму, відчути себе шукачем скарбів і археологом, досліджувати сліди стародавньої цивілізації;  задуматися про вічне, послухати шум хвиль і подихати морським повітрям далеко від галасливих пляжів - чим не мета подорожі на острів Березань?

Ось тільки кафе і магазинів на острові немає.  Туалетів теж. Але є місця для купання і можливість встановити намети.

Застереження. У період Другої світової війни радянські військові захищали тут підступи з моря до Очакова і Одеси, вели протиповітряну оборону кораблів, що виходили з порту Очакова. На острові залишилися воронки від розриву бомб, катакомби, гудзики моряків, а також форт.  Уже в наш час в землі були виявлені 37 артилерійських снарядів. Вони, звичайно, знищені. Однак не варто досліджувати острів неходженими стежками.

 

Відео Екскурсія на заповідний острів Березань

 Відео Екскурсія на острів з Коблево

 

 

Як дістатися до острова Березань

Острів знаходиться недалеко від сіл Рибаківка і Коблево, а також від міста Очаків. Відстань від берегової лінії Рибаківка близько 4 км.  У селі організовані щоденні поїздки на Березань на катері, баркасі (записуватися на екскурсію потрібно заздалегідь).  Є екскурсії з Коблево і Очакова.

Потрапити на острів можна також з Миколаєва та з Кінбурнської коси.

Координати: 46 ° 35'55 "31 ° 24'37". Відстань від Києва - 562 км.

Джерела: Khers-on, Funtime, Ofir-tour

 

Мапа Остров Березань