Неактивна зіркаНеактивна зіркаНеактивна зіркаНеактивна зіркаНеактивна зірка
 

Перебуваючи в Болгарії, потрібно пам'ятати, що кивок головою тут позначає «ні», а похитування головою з боку в бік - «так».

Це сама неймовірна національна особливість жителів Болгарії.

Чому болгари кивають на знак відмови й мотають головою в сторони в знак своєї згоди?

У більшості країн світу кивком позначається згода або підтвердження. Роблячи кивок головою, людина як би кланяється. Уклін ж є жестом покірності й підпорядкування. Таким чином, кивок символізує нашу згоду з думкою іншої людини. Цей жест закладений глибоко в нашу психіку. Доказом цього є той факт, що навіть сліпоглухонімі від народження люди використовують несвідомо цей жест для вираження своєї згоди.
Однак існують народи, які використовують абсолютно протилежні жести в схожих з нами ситуаціях. Наприклад, болгари кивають головою, коли вони не згодні з вами, а коли хочуть висловити свою згоду, вони навпаки мотають головою в сторони. Ця національна особливість часом викликає безліч проблем при контактах болгар з представниками інших країн.

Спілкуючись з туристами, болгари намагаються контролювати свої жести. Однак якщо турист потрапляє в місце, де не звикли до гостей, то у нього гарантовано складеться враження, що місцеві жителі над ним відверто знущаються. Ще більш забавним представляється видовище, коли болгарин намагається кивати головою як представники всього іншого світу - це завжди виглядає неприродно й комічно. Однак більшість болгар зовсім не підозрюють про цю особливість.

Звідки у болгар традиція кивати на знак відмови?

За найбільш правдоподібною з версій, вона з'явилася за часів болгаро-турецьких воїн. Під час тортур турки приставляли ніж до горла і змушували відректися від православної віри. Тих, хто мотав головою в сторони, відмовляючись приймати чужу віру, турки стратили. Тоді болгари пішли на хитрість - вони домовилися поміняти місцями позитивний і негативний жести.

Рекомендуємо вам, опинившись в Болгарії, зовсім не звертати уваги на жести болгар, а стежити лише за промовою. А коли ви питаєте дорогу, лише дивіться, куди вони показують рукою, і не звертайте уваги на слова. Адже є ще одне культурна невідповідність - по-болгарськи «направо» означає «прямо» по-нашому.

Ще особливості болгар

Не можна показувати пальцем на об'єкти, бо цей жест місцеві жителі вважають образливим.
При зверненні до болгар слід використовувати слова «пан» і «пані», бо називати людей по імені прийнято лише в колі близьких друзів.
Після обіду в ресторані хорошим тоном вважається залишити чайові в межах 5-10% від вартості замовленої їжі.


Джерела: Namatalo.com, Travelbg.ru