Неактивна зіркаНеактивна зіркаНеактивна зіркаНеактивна зіркаНеактивна зірка
 

Природно, в Туреччині є товари, які не можна вивозити за її межі.

Коли на турецькій митниці засмаглим і задоволеним мандрівникам, які повертаються додому, пропонують пройти особистий огляд, вони дивуються: в чому справа, ми нічого поганого не зробили, забороненого в багажі немає!

І тут офіцер турецької митної служби дістає з валізи... камінчик. Ні, не дорогоцінний, звичайний камінь, підібраний на пляжі або в якихось руїнах, вже й не згадати...

Це не вигадана страшна історія, а реальний факт. За спробу вивезення «просто каменю», на покупку якого чека з магазину не було, російського туриста засудили до півтора років в'язниці. А могли б до 12, якщо б вважали цей камінь історичним артефактом старше ста років (як митник може визначити вік каменю - цікаве питання). Порушник відбувся умовним терміном, заплативши 22000 російських рублів. Але навіть такий результат справи - сумнівне задоволення.

Найсвіжіший список того, що не можна вивозити з Туреччини у 2018-му:

 • килими та інші предмети старовини, вік яких перевищує 100 років;
 • турецький антикваріат та інші антикварні вироби, віком понад 50 років;
 • не має значення, з якого металу, але заборонені до вивезення монети (древніше моменту розпаду Османської Імперії);
 • історичні артефакти: фрагменти стародавніх будівель, колон, руїн;
 • археологічні артефакти: фрагменти археологічних знахідок, камені, без чека про покупку;
 • природні фрагменти: всі види скам'янілостей, частини грунту або деревини, без чека про покупку;
 • етнографічні артефакти: старовинні предмети побуту й національного одягу, старше ста років;
 • зброя, що стріляє, коле, ріжуче, холодна – будь-яка;
 • наркотичні речовини - в будь-якому вигляді;
 • екзотичні тварини й рослини - без спеціального дозволу;
 • ліки, в складі яких наркотичні речовини, якщо немає рецепта;
 • розсада конопель та інших наркотичних рослин (в тому числі тютюну) - всі рослини, що містять наркотичні речовини або служать сировиною для їх виробництва;
 • корали й морські раковини - без чека про покупку.

Даний перелік зовсім не означає, що туристам в Туреччині потрібно ходити й озиратися, щоб ненароком не підняти заборонений камінчик. Підняти його можна, і навіть помилуватися їм, а потім покласти, де взяли. Тому що не вартий камінчик або навіть найкрасивіша черепашка проблем на митниці.

Офіційно в турецьких митних правилах немає пункту, що забороняє провезення в багажі каменів і черепашок. Але справа в тому, що в країні, де знаходиться 13 об'єктів ЮНЕСКО і ще 15 чекають своєї черги на зарахування їх до Всесвітньої спадщини, кожен камінь, кожен черепок може обернутися древнім артефактом. І якщо митник «встав не з тієї ноги», ніщо не завадить йому, як мінімум, затримати вас для з'ясування обставин.

Багаж туриста, що повертається з відпочинку в Туреччині, повинен бути максимально чистий

Купили старовинний килим - візьміть у продавця сертифікат із зазначенням дати його виготовлення, довідку з музею, що він не є антикваріатом, і обов'язково чек.

Придбали артефакт - вирушайте в музей, щоб отримати висновок про ступінь його давнини, і теж зберігайте чек, який підтверджує покупку.

Купили сувенір, що нагадує антикварну річ, збережіть чек.

Хочете привезти додому мавпочку або папугу - візьміть відповідний дозвіл в Департаменті охорони природи.

Мушлі, камені й сувенірні вироби з них теж купуйте в магазині, складаючи все чеки.

На ліки, що містять наркотики, беріть рецепт у лікаря, можна у своїй країні. І не везіть більше, ніж для особистого споживання. Ліки в Туреччині дешеві й якісні, і багато хто намагається взяти додому їх «про запас», але з наркомісткими препаратами цього робити не варто.

Не купуйте в якості сувенірів кинджали, ножі та шаблі, «старовинні» пістолети та іншу зброю, навіть якщо це сучасна підробка.

Купуючи національний костюм, самовар або прядку, збережіть чек і сертифікат про покупку, а також візьміть довідку з етнографічного музею про те, що це не антикваріат.

Якщо дуже хочеться нумізматики, купіть кілька монет XX століття, але, знову ж таки, не у торговців з рук, а в сувенірному магазині з касовим апаратом.

Все інше, що однозначно заборонено до вивезення, нехай залишається в Туреччині.

Джерело: Віза Експерт